Лекарот кој го предупреди светот за коронавирусот, за на крајот и самиот да се разболе од него, сепак не е мртов, како што претходно денеска пренесоа светските медиуми.

Ова го објави Си-ен-ен откако и тие самите ја пренесоа информацијата, дека 34-годишниот офталмолог Ли Венлијанг починал од инфекција со коронавирус во болница во Вухан.

Веста за наводната смрт најпрво ја објавија кинеските државни медиуми од каде се прошири низ целиот свет.

Болницата подоцна извести дека Ли Венлијанг бил во критична состојба, но не и мртов.

„Глобар тајмс“ беше меѓу првите поголеми кинески медиуми што објави дека лекарот починал. Тие информацијата ја пренеле повикувајќи се на пријатели и доктори од болницата. По неколку часа, ја избришале својата првична објава.

По нив следуваше комунистичкиот „Пиполс дејли“. По тоа, веста брзо се прошири низ социјалните мрежи. Повеќето кинески медиуми ја објавиле веста за смртта без да цитираат извори.

Бројни светски медиуми, повикувајќи се на кинеските јавија за смртта, а Светската здравствена организација изрази сочувство.