Светски ден на даунов синдром

Со повеќе активности во земјава се одбележува Светскиот ден на даунов синдром – 21 Март. Централниот настан се одржа денеска во Кинотеката во Скопје. Како продолжение на минатогодишниот проект „И…

Со повеќе активности во земјава се одбележува Светскиот ден на даунов синдром – 21 Март. Централниот настан се одржа денеска во Кинотеката во Скопје.

Како продолжение на минатогодишниот проект „И јас сакам да бидам балерина“, ќе биде  претставен дел од работата на Анастасија Центарот од Битола преку документарниот филм за снимањето на музичкиот видео запис за новата песна на Стефанија „Hey you listen”.

Утре, ќе се одржи настанот “I’m rocking this extra chromosome” на кој ќе се продаваат дизајнирани маички на тема Даунов синдром изработени од учениците од средното училиште „Здравко Цветковски“.

На 24 март ќе се одржи трката  RUN FOR DOWN во организација на мечувалечкиот клуб Ескрим во Градскиот парк.


Related Articles

Be the first to write a comment.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Здравство

Фото вест: Филипче со негрижа ги спрема клиниките за продажба. Клиниката во Битола следна на список!

Скопје, Прилеп и Кичево без вакцини за морбили! Струмица има доволно!

Социјала

Наместо згради да се градат градинки и паркови, бараат од здруженијата!

Без услови за слободно движење, се жалат и посочуваат лицата со попреченост!

НРЦ посочува дека мора да има еднаков пристап до здравствени услуги за сите граѓани

Мое здравје

Доматот не дебелее и го штити вашето здравје!

Збогум на лошиот здив и непријатниот мирис на потта!

Гарантиран успех, за три дена минус четири килограми! Војничка диета

Имате камен во бубрег? – Направете го овој напиток и кажете збогум на болката!

Губење на слухот поради дијабетес, внимавајте!

Нутриционизам
Животен стил