Статистиката вели дека една личност во просек пие по 3 шолји кафе дневно и тоа е само еден од доказите дека модерниот свет не може да живее без овој магичен пијалак.

Покрај позитивните ефекти кои ги има врз нашето здравје, кафето има и негативни последици врз организмот.

Многу е важно да не претерувате со овој напиток, а во продолжение прочитајте ги и знаците со кои телото ви покажува дека треба да го намалите внесот на кафе.

1. Имате проблеми со стомакот

Кафето има лаксативно дејство. Помага во ослободување на хормонот кој ги забрзува процесите во желудникот и цревата. Премногу кафе може да доведе до дијареа, па доколку имате било какви проблеми со желудникот, време е да ја намалите дневната количина.

2. Чувство на умор наредниот ден

Да, кафето го стимулира вашиот нервен систем поради кофеинот и ги зајакнува психичките вештини за 11-12 проценти.

Некои студии покажуваат дека можно е да се чувствувате уморни дента откако сте консумирале премногу кафе. Намалувањето на кафето на две шолји на ден ќе го неутрализира овој ефект.

3. Анксиозност

Големите количини кафе може да предизвикаат вознемиреност и анксиозност. Кафето е активатор за ослободување на адреналин кој може да влијае на вашето однесување. Доколку забележувате дека станувате нервозни, добра идеја е да ја намалите консумацијата на кафе.

4. Несоница

Кофеинот ве одржува будни, но во истовреме може и да влијае на добриот сон. Истражувачите откриваат дека високите дози на кофеин можат да го продолжат времето кое ви е потребно за да заспиете.

5. Забрзана работа на срцето и тегоби

Забрзаната работа на срцето е многу честа појава, а истата е констатирана кај млади луѓе кои пијат многу кафе бидејќи кофеинот го зголемува пулсот. Пиењето кафе не се препорачува за лица кои имаат проблем со висок притисок и тахикардија.

6. Забрзан метаболизам и создавање зависност

Кофеинот е суплемент кој го забрзува губењето на тежината. Студиите покажуваат дека кофеинот го забрзува метаболизмот за 3 до 11 проценти.

Проблемот е во тоа што многу луѓе, па дури и оние кои се нетолерантни на кофеин, стануваат зависни од кафе, а со тоа го намалуваат внесот на течности кои му се потребни на телото.