Можете да го зголемите ефектот на вашиот чај со додавање на еден зачин. Велат дека може да биде добро за превенција од рак, како и за депресија.

Значи, треба да додадете куркума во чаевите. Овој зачин е главен за сите во Индија и се користи како антички лек стотици години наназад.

Куркума ги чисти токсините од телото, помага ако повраќате, ако имате гадење и многу други болести. Се тврди дека овој зачин лекува повеќе од педесет болести.

Исто така е еден од водечките средства за чистење на црниот дроб и жолчката.

Рецепт за чај:

– 1/6 лажичка куркума

– половина лажица ѓумбир

– половина лажица цимет

– прстофат на кардамом

– 500 мл вода

– пола чаша млеко и малку мед по желба

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки погоре и прелијтесо 500 мл врела вода. Добро измешајте и додајте топло млеко, но и не мора. Можете да го пиете чајот во неограничени количини.