Рецептот вклучува и црни маслинки, кромид, моркови и ромејн зелена салата. Ако не можете да ја најдете, можете да користите и обична марула. Вкусот на салатата дополнително го подобрува слатката пченка.

Состојки:

2 краставици
2 домати
1 главица кромид
1 куп зелена салата
1/2 морков
1/2 чаша слатка пченка
1/2 чаша црни маслинки
1 лажичка пиперка
2 лимони
2 супени лажици маслиново масло
1 лажичка сол

Подготовка:

Исечкајте ги краставицата, доматот и кромидот. Измијте ја и исечкајте ја зелената салата. Морковот изрендајте го на долги ленти, а маслинките исечкајте ги на тенки прстени. Во поголем сад еден до друг ставете ги сите состојки за салатата заедно со слатката пченка и прелијте ги со исцедениот лимон. Посолете ја салатата со сол, бибер, маслиново масло, па соединете ги сите состојки.