Овок рецепт ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка.
Потребно е:

2 шолји еспресо
половина шолја топло домашно кафе
чаша млеко по ваш избор
3 лажици пире од тиква
2 лажици засладувач по избор
1 лажичка зачин за пита од тиква (цимет, морско оревче и сл.)
1 лажичка екстракт од ванила
шлаг за прелив

Подготовка:

Во мало тенџере на средна топлина загрејте го млекото додека не се загрее, но не и врие. Сварете го кафето и истурете го во шолја, а потоа додадете го пирето од тиква, засладувачот, зачинот и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Направете пена со жица за млеко, па прелијте ја во шолја врз смесата. Украсете со шлаг и посипете со малку цимет.