Да се ​​биде во добра форма и здравје

Една од најголемите заблуди за диетите е верувањето дека постои совршена, разноврсна диета која ќе ни помогне да изгубиме тежина. За жал, секое тело има свои специфичности и потреби, па затоа е важно да се посвети доволно внимание на нашите. Кога сакаме да сме на диета, да одржуваме здрава диета, треба да се водиме од нашето тело и возраст.

Ако имате над 20 години

Периодот помеѓу 20 и 30 години е прекрасно време за поздрава диета. Ако вашата возраст е во овој опсег, добра е идејата да ја минимизирате потрошувачката на спакувана храна, да го замените млечното чоколадо со темно, да изберете природен јогурт над овошјето кое содржи повеќе шеќери, консумирајте што е можно помалку пржени јадења, сода, тестенини. Не звучи лесно, но …

Ова е 10-годишен период во кој жените обично пробуваат некои диети. Изберете ги оние кои ги задоволуваат вашите потреби и се богати со омега-3 масти и фолна киселина. Не ја пропуштајте потрошувачката на лиснат зелен зеленчук, чиа семе, јаткасти овошја, свежо овошје, риба.

За жени по 30-тата година

Промените во телото не запираат и можеби сте ги забележале. Затоа е важно вашата диета да ви обезбеди корисна храна што гради мускули и ги прави вашите коски посилни. Потрошувачката на јогурт е од суштинско значење, но ако не го консумирате од која било причина, разговарајте со вашиот лекар дали е препорачливо да земате додатоци во исхраната збогатени со калциум и витамин Д.

Веќе сфативте дека шеќерот предизвикува голем број на воспаленија во организмот, ја оштетува синтезата на колагенот во кожата, а вишокот тежина е се потешко да се намали. Додадете здрави замени за шеќер во вашето мени.

За жени по 40 години

Важно е да ги одржувате нивоата на гликоза во крвта избалансирани и да го поддржите вашиот метаболизам. Многу е важно вашата исхрана да е богата со растителни влакна. Вклучете и протеини во секој оброк. Ќе ви обезбеди енергија, ситост, ќе ви помогне да ги одржите мускулите во добра форма и е важен за подобрување на метаболизмот и слабеењето.

За жени по 50-годишна возраст

Вашиот метаболизам е побавен, па затоа е важно вашата диета да биде комплетна, но храната во него полесно се апсорбира од организмот. Можете да вклучите ореви без додаден шеќер во нив, да јадете квалитетен мед во умерени количини и како замена за шеќер.

За да ги забавите знаците на стареење, вклучете авокадо, брокула, боровинки, ореви и спанаќ во вашата диета. Јаболка и ленено семе ќе ја поддржат перисталтиката на дебелото црево, но исто така ќе помогнат да се балансираат шеќерот во крвта и холестеролот.

За жени по 60 години

Вашата диета треба да биде богата со овошје, зеленчук, да ви обезбеди храна богата со железо. Покрај тоа, ако веќе не сте го сториле тоа, намалете го внесот на сол и шеќер и пијте доволно вода.