Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека спречувањето и запирањето на ширењето на новиот коронавирус останува сложена и итна задача. Од новиот вирус починаа досега 132 лица, а повеќе од 6.000 се заразиле, според најновите податоци на кинески власти.

Во исто време, стотици илјади луѓе во Јужна Кореја, Малезија и Франција потпишаа онлајн петиции да им се забранува на кинеските патници да влезат во нивните земји, јави ДПА.

Во Јужна Кореја, 578.000 луѓе ја потпишаа петицијата. Таа беше поставена на веб-страницата на претседателството минатата недела и беше повикана привремена забрана за Кинези до земјата за да се спречи ширењето на коронавирусот. Јужна Кореја планира да евакуира 700 свои граѓани од кинескиот град Вухан.

Во Малезија, 400.000 луѓе потпишаа слична петиција. Во документот, Кинезите се наведени дека водат нехигиенски начин на живот што предизвикало ширење на болеста. Малезија регистрираше седум случаи на инфекција со коронавирус.

Не е соопштено колку луѓе потпишале слична петиција во Франција, но жителите со азиско потекло се жалат на дискриминација уште од избувнувањето. Минатата недела Франција стана првата европска земја што соопшти за случаи на новиот коронавирус.

Британците, кои биле евакуирани од Вухан, ќе останат во изолација 14 дена како претпазливост, соопшти британската Влада.

Во САД, на авионот што ги евакуираше 201 американски државјани од Вухан му беше дозволено да продолжи кон својата крајна дестинација, Јужна Калифорнија, откако претходно патниците беа тестирани на медицински тестови во Енкориџ, Алјаска, каде леталото слета за да наполни гориво. Авионот сега ќе слета во базата на воените сили во Марч во Риверсајд, Калифорнија, наместо на меѓународниот аеродром во Онтарио, според предвиденото. До моментот на слетување, патниците повторно ќе бидат подложени на здравствени проверки.

Италија подготвува лет за евакуација на своите граѓани од Вухан. Портпаролот изјави дека има околу 50 Италијанци во Вухан кои биле изолирани таму во обид да се спречи ширењето на вирусот.

Германија наскоро ќе започне со евакуација на своите граѓани од Вухан. Тие се очекува да бидат пренесени од Вухан до Франкфурт, изјави германскиот министер за здравство Јенс Шпан. Планирано е тие да бидат во карантин.

Обединетите Арапски Емирати денеска ги потврдија првите случаи на инфекција со новиот вирус. Лекарите се грижат за четири лица од исто кинеско семејство кои пристигнале од Вухан.

Кувајт денеска ги повикаа своите граѓани да не патуваат во кинескиот град Шангај заради коронавирусот.

Во Австралија, кинеската фудбалска репрезентација доброволно се согласи да биде ставена во карантин во хотел во Бризбејн, бидејќи транзитираше низ Вухан. Тимот е во Австралија за квалификациски натпревари за ОИ.

ИКЕА објави дека затвора половина од своите 30 продавници во Кина за да избегне ширење на вирусот.

Во Русија, претседателот Владимир Путин разговараше на специјален состанок за ситуацијата со новиот коронавирус и мерките за спречување на неговото навлегување во земјата. На средбата вицепремиерот Татјана Голикова рече дека досега немало случаи на заболени во Русија, но постои голем ризик. Од 139 лица кои биле под посебни медицински анализи, никој од нив не бил заразен од новиот коронавирус. Путин нареди да се минимизираат човечките загуби од ширењето на пневмонијата предизвикана од новиот коронавирус.