Често не помислуваме дека тајната на лекување од разни болести и добро здравје е само на чекор од нас.

Карактеристиките на билката оригано го прават не само омилен зачин, туку и еден од најдобрите природни лекови во светот.

Ориганото е ароматична трева која расте на височина од 20-90 см, има виолетови цвеќиња и е богата со есенцијални масла.

Ориганото се користи како лек за разни болести уште од античко време. Тој не само што ќе го излекува телото, туку и ќе го исполни домот со богат и пријатен мирис. Оваа билка има многу силни лековити својства, особено за жените. Со редовното користењеподобрување се случува неочекувано брзо. Потребно е само едно – да имате доволно оригано и да пиете од лековитиот чај најмалку три пати неделно.

Оваа билка жените мора да ја користат во текот на нивните животи.

Чај од оригано

Дури и мала чаша чај од оваа трева ќе ви даде деликатен, пријатна арома.

Како се прави чај од оригано? Лесно е. Потребни ви се околу 300 мл. варена вода и 3 супени лажици свежо или сушено оригано.

ПОДГОТОВКА

1. Ставете ја водата да зоврие.

2. Истурете го ориганото во врелата вода.

3. Покријте и оставете да остане 10 минути.

4. Прецедете и пијте како чај.

За третман на настинки од оригано се прави силен чај: 2 лажици сува трева со 300 ml. вода и за смирување на нервите, 1 лажица се става во чаша врела вода и се остава да постои 30 минути.

Можете да ставите суво оригано во спалната соба во близина на перницата.

Корисни својства на оригановиот чај

1. Помага кај катарални заболувања, го олеснува воспалението и болното грло, ги обновува хормоните кај жените. Добро е за жените во менопауза, го олеснува ПМС, ја подобрува севкупната состојба.

Многу е корисно за гастроинтестиналниот тракт. Поддржува третман на чиреви и ги отстранува грчевите во цревата.

Кај дисфункцијата на мочниот меур чајот од оригано го отстранува воспалението и има корисен ефект врз уринарниот систем.