Шеснаесет италијански државјани во Индија се заразиле со коронавирус, соопшти министерот за здравство во Њу Делхи.

Италијанците кои се позитивни на коронавирус се наоѓале во западната сојузна држава Раџастан, пренесоа британски медиуми.

Во Индија од коронавирус досега се заразени 28 лица.