Од памтивек, астрологијата отсекогаш играла голема и мистериозна улога во одредувањето на долговечноста на бракот.

Вашиот свадбен хороскопски знак или датумот на потпишување и хороскопскиот знак поврзан со него, може да ви дадат идеја како вашиот брак ќе се испорача во иднина.

Се разбира, здравјето и среќата на семејниот живот зависат од вас и вашиот сопружник, но понекогаш астрологијата игра важна улога во ова.

Бракот во Овен – 21 март – 19 април
Авантуристички брак

Овенот е познат по тоа што е исклучително независен, смел и авантуристички карактер. Затоа, не би било чудо и вашиот брак ги одразува истите вредности. Ако стапите во брак во овој период, вашиот брак ќе биде спонтан и многу забавен. Ќе биде исполнет со импулсивни планови за патување, непланирани романтични вечери и спонтани романтични гестови. Како и да е, обидете се да не се натпреварувате со партнерот, како што сака Овенот.

Бракот во Бик – 20 април – 20 мај
Цврсто на земјата

Ако одлучите да стапите во брак за време на сезоната Бик, вие и сопружникот ќе имате цврст брак на земјата. Иако и двајцата ги сакате пофините работи во животот и го сакате луксузот, никогаш нема да дозволите тоа да доминира во вашата врска. Добро е да додавате малку зачин во вашата рутина од време на време, во спротивно вашиот брак може да биде монотон и досаден.

Бракот во Близнаци – 21 мај – 20 јуни
Возбудлив и комуникативен брак

Да стапиш во брак во ова време, значи дека бракот ќе биде заснован врз транспарентност и комуникација. Без разлика каква е ситуацијата, секогаш ќе изберете да зборувате отворено и да го решите заедно. Покрај тоа, вие и вашиот сопружник ќе се стремите кон разновидност во вашиот живот – банџи скокање во текот на летото, скијање во зима, часови за готвење во есен и така натаму. Не претерувајте со илјадници задачи – направете го вашето полувреме да биде приоритет.

Бракот во Рак – 21 јуни – 22 јули
Романтичен брак

Раковите се многу романтични и емотивни по природа, па не треба да изненадува што вашиот брак ќе биде неверојатно романтичен. Ќе наидете на слатки имиња еден за други, ќе иницирате лирични вечери со свеќи често, и ќе го поглезите вашиот партнер со многу подароци. Запомнете, сепак, дека постои живот надвор од бракот. Запознајте пријатели и семејство.

Бракот во Лав – 23 јули – 22 август
Страстен брак

Ако одлучите да стапите во брак во текот на сезоната на Лавот, тогаш одморете се – вашиот брак ќе биде многу страствен и драматичен. И вие и вашата половина ќе бидете многу сигурни и никогаш нема да се воздржите од споделување на вашето мислење. Сепак, обидете се да не дозволите вашите мисли и активности да ве одведат во негатива. Бидете сигурни дека никој не се обидува да доминира во другиот и сè ќе биде добро.

Бракот во Девица – 23 август – 22 септември
Зрел брак

Вашиот брак ќе се заснова на тоа да бидете софистицирани, здрави и организирани. И вие и вашиот партнер сте исклучително специфични за сè и сте многу јасни за тоа што сакате. Вие сте најголема поддршка и фан еден на друг. Единствено што може на крајот да предизвика проблеми е ако премногу се фокусирате на деталите.