Кафулињата, спортските сали и рестораните во Сиднеј денеска ги отворија своите врати, по речиси четири месеци „заклучување“, за гостите кои се вакцинирани против коронавирусот, бидејќи Австралија постепено почнува да се „отвора“ благодарение на зголемениот број целосно вакцинирани граѓани. Некои пабови во најголемиот австралиски град ги отворија вратите веднаш по полноќ, бидејќи многу гости дојдоа да пијат на полноќ, покажаа телевизиските снимки и сликите на социјалните мрежи.

Повеќе од пет милиони жители на Сиднеј беа „затворени“ во строг „локдаун“ од јуни за да го спречат ширењето на многу заразната делта варијанта на вирусот, која оттогаш се прошири во Мелбурн и главниот град Канбера, што доведе до сериозни антипандемиски мерки во тие градови.

 

Според олабавените правила, 10 целосно вакцинирани луѓе можат да се соберат во домовите, додека 100 можат да присуствуваат на свадби и погреби. Малопродажните продавници може да се отворат со намален капацитет бидејќи државата се обидува да достигне стапка на вакцинација од 80 проценти до крајот на октомври, кога ограничувањата дополнително ќе се ублажат.

Но, невакцинираните граѓани мора да останат дома до 1 декември. Државата Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, ги олесни правилата за „затворање“ откако ја достигна целта од 70 проценти од целосно вакцинирана возрасна популација.