Киселите краставички содржат многу вода и минерали, најмногу калиум, магнезиум и манган, па поради тоа се одлични за хидратација и детоксикација. Исто така, вкусните краставички имаат моќ да го регулираат крвниот притисок и да го подобрат варењето на храната. Одлични се и за исфрлување на сите штетни материи од организмот, а се вистинска ризница на витамин А, влакна и силициум, кој е важен за здравјето на кожата.

Сето тоа може да го направи и сокот во кој се наоѓаат киселите краставички, плус уште пет одлични работи!

Спречува дехидрација и ја гаси најсилната жед

Ако сте многу жедни, наместо вода, напијте се малку сок од кисели краставички. За брзо да ја изгаснете жедта, мора во организмот да внесете калиум и натриум, а бидејќи овој сок ги содржи и двата минерали, моментално ќе ве освежи.

Ги опушта мускулите

Ако се чувствувате исцрпено по тренингот, пијте го овој сок. Ќе ги ублажи болките во мускулите и ќе им помогне што побрзо да закрепнат.

Евтина замена за спортски пијалоци

Пијалоците кои ги пијат спортистите не се воопшто евтини, но сокот од кисели краставички е, а содржи сè што ви е потребно, пишува MyHealthyFoodTips.com.

Инјекција на витамини и антиоксиданси

Верувале или не, сокот од кисели краставички содржи голема количина на витамините Ц и Е. Исто така, полн е со антиоксиданси, а оваа комбинација ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ја поправи општата состојба на организмот.

Помага за слабеење

Исто како и јаболковиот оцет, и сокот од кисели краставички може да ви помогне да ослабете! Пијте барем по една лажица дневно и за брзо време ќе видите подобрување.