Нутриционистите препорачуваат редовно консумирање на риба, нагласувајќи колку е здрава, но оваа храна не е доволно често на менито на просечното семејство. Прочитајте ги девете причини кои ќе ве убедат почесто да консумирате риба вие и вашето семејство.

Рибата има исклучителна хранлива вредност, рибата се препорачува за сите возрасти и подеднакво корисна за здрави и болни. Рибите се подготвуваат на различен начин зависно од видот на рибата.

Рибите имаат нискокалорични вредности во споредба со друго месо. Калориската вредност варира, од белата риба (70 до 80 калории на 100 гр) до сина риба (120 до 200 калории на 100 гр) и затоа е идеална за јадење луѓе кои се борат со вишокот килограми.

Како и кај другите прехранбени производи, конечната калориска вредност пред конзумирањето ќе зависи од начинот на подготовка. Ако рибата е пржена или печена, содржината на масти и калории значително ќе се зголеми. Додека рибата е варена или печена ќе имате понизок внес на калории.

Рибините протеини ги содржат сите есенцијални амино киселини кои се од суштинско значење за растот, развојот и правилното функционирање на човечкиот организам.

Типот на масна киселина со која е богата сината риба го штити срцето и артериите. За разлика од другите видови месо, рибата содржи полинезаситени масни киселини како омега 6 и омега 3 масни киселини.

Омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во рибите имаат улога во спречувањето и лекувањето на кардиоваскуларните болести, како што се миокарден инфаркт и цереброваскуларни нарушувања.

Во повеќето случаи, горенаведените болести се јавуваат како последица на атеросклероза, што е акумулација на масни наслаги на ѕидовите на крвните садови и губење на нивната еластичност. Со конзумирање риби, а со тоа и омега 3 масни киселини, предизвикува значително зголемување на „добриот холестерол“ (HDL) и намалување на „лошиот холестерол“ (LDL) и триглицериди.

Разните хранливи материи што се наоѓаат во рибата помагаат да се спречат болестите на зглобовите и коските и тироидната жлезда.

Потрошувачка на мала риба која се јаде со коски (сардина, аншоа) е добар извор на калциум. Таа обезбедува здравје на коските, а нејзиниот недостаток води кон остеопороза. Морските риби и морски плодови се одличен извор на јод, кој е неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда. Најдобар извор на јод е: морска храна, лосос, туна, сардини и школки.

Рибата ги содржи сите хранливи материи кои одат во процесот на раст и развој, како што се протеини, омега 3 масни киселини, калциум, железо, цинк, јод, витамини Б, А, Д и Е.

Рибата е многу лесно да се вари. Ова е резултат на структурата на мускулните влакна и ниската содржина на колаген. Ова е идеално во исхраната кај пациенти со гастритис, улцеративен колитис, диспепсија или гастроезофагијален рефлукс.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека само со внесување на риба еднаш неделно помага да се зачува сивата маса на мозокот, која е одговорна за меморијата и вродените функции, а со тоа го намалува ризикот од добивање на Алцхајмерова болест.

Често потрошувачката на риби во исхраната несомнено го продолжува животот и го подобрува неговиот квалитетот.