Банана за појадок? Еве што велат нутриционистите

Повеќето луѓе мислат дека нема никаква грешка ако денот го започнат со овошје, но тоа би било грешка. Бананите се одлични, богати со калциум, влакна и магнезиум, но и многу…

Повеќето луѓе мислат дека нема никаква грешка ако денот го започнат со овошје, но тоа би било грешка.

Бананите се одлични, богати со калциум, влакна и магнезиум, но и многу практични за појадок, потребно е само да ја излупите и изедете. Ова е се вистина, но можеби има подобар избор од бананата за појадок.

Имено, четвртина од ова овошје е шеќер, а покрај ова бананата предизвикува киселост во телото.

Исто така дава енергија, што наутро е сосема добро, но тој полет не трае долго.

Сепак, постои начин од бананата да се извлече само она што е најдобро.

Секогаш комбинирајте ја со други намирници, но не со било кои. Ако бананата ја изеде со здрави маснотии и одредени зачини, ќе ја неутрализирате киселоста и ќе го спречите порастот на инсулинот.

Обидете се со кокосово масло, ленено или чиа семе, куркума и цимет.


Related Articles