Телото за возрасни се состои од приближно 60 проценти вода. Оваа течност е од витално значење за здравјето и клучна за правилното функционирање на организмот.Многумина посегнуваат по чаша ладна вода, особено во лето кога сакаат да се оладат. Но, докажано е дека врелата вода е многу поповолна за вашето здравје.Откриено е дека луѓето доживуваат бројни несакани ефекти при пиење ладна вода.

1. Студената вода може да го „вознемири“ варењето на храната

Студената вода може да предизвика болки во стомакот и запек.

2. Студената вода троши енергија

Вашето тело користи дополнителна енергија за загревање на ладна вода за да стане просечна температура. Ако не сакате да се чувствувате уморни, можеби е подобро да пиете чаша топла вода.

3. Студената вода создава слуз во вашето тело

Студената вода предизвикува ширење на слуз во организмот, што доведува до пад на имунолошкиот систем, што нè прави повеќе склони да станеме болни.

За разлика од ладна вода, топла вода има многу придобивки.

1. Топла вода го чисти организмот од отров

Ако наутро консумирате топла вода, тоа ќе помогне да се елиминираат токсините од телото што можат да придонесат за многу заболувања. За посилен ефект врз топла вода, додадете парче лимон и витамин Ц и ќе ги оживее клетките.

2. Топла вода доведува до помалку болка.

Tоплата вода ја ублажува болката во менструацијата и главоболката. Ја зголемува циркулацијата на крвта и протокот на крв. Ако имате грчеви, треба да пиете топла вода за да ги опуштите мускулите.

3. Топла вода го намалува нивото на стрес

Покрај топла бања што нè опушта, чаша топла вода му помага на централниот нервен систем да функционира правилно.

4. Топла вода помага при губење на тежината

И ладна и топла вода помагаат во борбата против килограмите, но консумирањето топла вода го активира вашиот метаболизам. Топла вода ја зголемува температурата на вашето тело и додека вашето тело се обидува да ја надомести разликата во температурите, калориите почнуваат да горат.

5. Топла вода спречува предвремено стареење

Предвременото стареење сигурно не е меѓу првите пет од животните желби, па ако без друга причина, треба да пиете топла вода заради ова. Стареењето е резултат на бројни токсини кои се наоѓаат во организмот, а топлата вода помага да ги елиминира. Исто така, помага да се обноват основните клетки во телото кои ја зголемуваат еластичноста, што е клучно за младешки изглед.