Од сите видови на кашлици, најтешка е продуктивната. Од неа болат белите дробови, се создава нагон за повраќање, а кај пушачите ситуацијата станува уште полоша. Причина за тоа е акумулираниот, густ секрет во белите дробови, кој мора да се исчисти за да исчезнат непријатните симптоми и целосно да заздравите.
Ви препорачуваме природен рецепт, кој за кратко време ќе ви донесе олеснување.

Потребно е:
7-8 парченца ѓумбир
1 лажица црн пипер во зрна
1 лажичка мед
2 шолји вода

Подготовка: Загрејте ја водата и веднаш штом почне да врие, додадете го ѓумбирот. Сипете ги зрната црн пипер, поклопете и оставете да врие една минута. Намалете го огнот и оставете да крчка уште пет минути. Треба да добиете бистра течност со жолта боја. Оставете малку да се олади, потоа процедете и засладете со лажичка мед. Додека се уште е топол, пијте од чајот по малку и наскоро ќе почувствувате значително олеснување. Чајот се пие два до три пати дневно за побрзо оздравување.