Постојат болести кои се наследуваат исклучиво и само преку женска линија, па затоа е важно да се биде свесен за ова. Меѓу нив се и некои автоимуни болести, како и некои состојби кои не можат да се третираат како хронично заболување, но можат сериозно да не мачат цел живот. Дури и причината за депресијата и несоницата не мора да биде голем стрес или претерана работа, туку генетска предиспозиција.

1. Остеопороза
Кај оваа болест на коските која ги прави кревки и кревки а инаку е типична за женската популација и како клучен се споменува наследниот фактор. Остеопорозата обично се јавува по менопаузата, кога коските го губат калциумот.

Најважната работа на која треба да се работи е превенцијата – внесете колку што е можно повеќе калциум, но знајте дека тој соодветно се апсорбира само кога ќе се комбинира со витамин Д. Исто така, не се препорачува конзумирање газирани пијалоци, бидејќи во случај на наследниот фактор, ризикот од остеопороза се зголемува за цели 14%, што не е незначително.

2. Ревматоиден артритис
Иако причината за оваа болест, која се дефинира како автоимуна, сè уште не е прецизно дефинирана, се верува дека всушност станува збор за комбинација на наследни фактори и услови на околината.

Ревматоидниот артритис не е нималку наивен, бидејќи ги напаѓа зглобовите, тоа е дегенеративно заболување, а во одредена напредна фаза може да значи и инвалидска количка.

Се препорачува здрав начин на живот и физичка активност, а особено е важно да се води сметка за здравјето на забите, бидејќи на пр. Докажано е дека периодонтитисот, како болест на непцата што доведува до губење на забите, е и зголемен ризик од ревматоиден артритис.

3. Предвремено стареење
Научниците открија збир на гени кои се одговорни за тоа колку долго успеваме да ја задржиме младоста. Тие се пренесуваат од генерација на генерација преку мајчината линија. Постои можност да се наследи оштетена ДНК, што ќе го забрза процесот на стареење.

Научниците сè уште не смислиле начин како да го вратат времето, но неопходно е да се направи навика да се користат креми со висок заштитен фактор (СПФ), бидејќи и чувствителноста на сонце е наследна.

4. Депресија
Над 300 милиони луѓе годишно страдаат од депресија, а утврдено е дека жените се особено склони кон оваа ментална состојба, која вклучува постпородилна депресија.

Исто така, науката откри дека еден од факторите кои придонесуваат за депресија е присуството на генот Slc6a15, кој е природно наследен.

Се разбира, депресијата е состојба која се лекува, но секогаш е важно да се побара стручна помош.

5. Глауком
Глаукомот е многу почест кај жените отколку кај мажите, а генетските мутации кои ја предизвикуваат оваа болест се наследни.

Превенција на болеста:

Одете на преглед. Додека не наполните 40 години, потребно е да посетувате офталмолог на секои 2-4 години. Помеѓу 40 и 54 години за 1-3 години. Од 55 до 64, секоја година или две, а по 65 на секои 6-12 месеци.

6. Кардиоваскуларни болести
Складирањето на маснотии кај женската популација се одредува генетски, а доколку е типично за пределот на желудникот значи и ризик од срцеви заболувања, односно се удвојува.

Тоа е исто така поврзано со нивото на холестерол и акумулација на масти во крвните садови, а сето тоа може да предизвика состојби како што се срцев удар, хипертензија, дијабетес. Во овој случај неопходна е физичка активност, здрава и диетална исхрана, откажување од пушење и консумирање алкохол.

7. Мигрена
Жените страдаат од мигрена 3 пати повеќе од мажите, а исто така е забележано дека многу често се случува склоноста кон такви интензивни главоболки да е генетски предиспонирана.

Она што можете сами да го направите е да го намалите внесот на кофеин, алкохол, шеќер, да пиете што повеќе вода за да останете хидрирани и да спиете доволно.

8. Несоница
Научниците открија дека на хроничните нарушувања на спиењето од овој тип не влијаат само психогените фактори, стресот и слично, туку и гените кои ги наследуваме преку женската линија. Пред малку спомнавме дека постои генетска врска кај болестите како депресијата, а тоа важи и за анксиозните нарушувања и неврозите.

Обидете се да воспоставите биоритам за легнување до 23 часот, не пијте кафе и јадете тешка храна навечер, а доколку тренирате – физичката активност треба да биде најмалку четири часа пред спиење.

9. Алцхајмерова болест
Ова е форма на деменција, која исто така е почеста кај жените отколку кај мажите. Важен е и генетскиот фактор, а начинот на живот може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест.

Треба да ги исфрлите лошите масти и шеќери од исхраната, да го контролирате холестеролот и крвниот притисок, да се занимавате со физичка активност бидејќи го зголемува протокот на кислород во телото.

10. Рак на дојка и јајчници
Во светот веројатно најпознат случај во врска со оваа тема е потегот на холивудската актерка Анџелина Џоли, која пред неколку години направи мастектомија (отстранување на градите), а потоа и отстранување на јајчниците, откако беше утврдено дека има мутација на генот одговорен за овие болести, од која и починале нејзината мајка и баба.

Сепак, да напоменеме дека од медицински аспект ваквиот потег е драстичен, бидејќи тој, всушност е превентивен, пред да се дијагностицира болеста.

Генерално, доколку постои ризик, пред сè, се предлагаат редовни прегледи, но и здрав начин на живот кој исклучува пушење, претерано консумирање алкохол, а податоко, кој исто така е важене дека се препорачува на жената прво раѓање до 30-тата година. бидејќи е докажано дека со тоа се намалува и ризикот од рак на дојка и јајчници.

И уште еднаш да се повтори – лекарите апелираат дека превенцијата е секогаш најважна и најефикасна. Затоа редовно одете на прегледи кај лекар, а особено водете сметка ако некој во вашето семејство ги има овие болести преку женска линија.