Сабајле е, а ти нетрпеливо ги облекуваш омилените фармерки. Но, постои само еден мал проблем – твојот стомак е толку отечен што тешко ги закопчуваш фармерките . Дали ви звучи познато?

Еве 6 совети кои ќе ја спречат надуеноста и ќе ве ослободат од тежината во стомакот. 

Конзумирајте храна која е богата со калиум 

Овој минерал ќе ги регулира течностите во вашето тело. Храна богата со калиум е: банана, диња, манго, спанаќ, домати, ореви и аспарагус.

Без јаглени хидрати во вечерните часови 

Скробот доведува до подуеност. Избегнувајте јадење леб и тестенини во вечерните часови, бидејќи тие можат да го направат вашето тело да ја задржува водата.

Без газирани пијалоци

Меурчињата во газирани пијалаци ќе предизвикаат отекување на стомакот. Најдобро е да пиете вода или домашни сокови.

Без вештачки засладувачи

Органот на некои луѓе тешко ги вари вештачките засладувачи како што е сорбитолот кој е содржан во многу слатки задоволства и гуми за џвакање. Сорбитолот може да предизвика гас, па дури и дијареа.

Оние денови од месецот 

Ако вашиот стомак се дува пред и за време на циклус, зголемете го внесот на калциум – 1.200 mg дневно и магнезиум – 200-400 mg на ден. Двете хранливи материи се покажале дека ги ублажат симптомите на ПМС.

Не избегнувајте магдонос 

Додадете свеж магдонос на вашето јадење и уживајте во рамниот стомак