Медот и оревите засебно се здрави намирници, но кога ќе ги споите ќе добиете лек кој ја подобрува работата на целиот организам.

Доколку редовно консумирате мешавина од мед и ореви ќе се ослободите од:

– Константни главоболки.

– Проблемите со системот за варење.

– Медот и оревите се незаменливи за женското здравје бидејќи го подобруваат дотокот на крв во карлицата, па го зголемуваат либидото.

– Кај мажите ја подобруваат плодноста.

– Намалениот имунитет инстантно се подобрува, а со тоа шансите за вируси и настинки драстично се намалуваат.

– Ако патите од анемија, задолжително консумирајте ја оваа смеса.

– Смесата помага и при проблеми со концентрацијата.

– Но, и при ревматски болки.

Како да го подготвите овој сладок лек?

Помешајте 500g мед со 500g искршени ореви и додадете сок од 1 исцеден лимон.

Добро измешајте и смесата префрлете ја во тегла.

Консумирање:

За деца постари од 3 години – 1 лажичка, двапати дневно.

За возрасни – 1 до 2 супени лажици, трипати дневно.