Со оглед на брзиот стил на живеење луѓето немаат време за секојдневна подготовка на здрав појадок. Но, овој предлог за здрав појадок во чаша може за кратко време да си го подготвите дома или на работа.

Еден од поедноставните рецепти се состои од: овесни снегулки, пченични трици или овесни трици, лен и овошје по избор.

Во голема чаша од половина литар ставете две лажици овесни снегулки, потоа додадете околу 200 мл јогурт, две лажици пченични трици, една лажичка лен и на крајот наполнете со овошје како суви сливи, боровинки, сецкани банани, киви, јагоди, суво грозје и слично.

Не мора да се трудите да изгледа совршено бидејќи и така на крајот ќе измешате сè пред консумирање.

Овие состојки ќе му обезбедат на организмот сè што е потребно за енергичен почеток на работниот ден.