Магдоносот има широка употреба во кулинарството и задолжително го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме речиси секој ден, но во мали количини.

Еден од најдобрите начини да изгубите килограми е со помош на магдонос.

Дали сте чуле за доктор Џон Кристофер? Тој е еден од најпопуларните доктори кој навистина ги разбира лековитите својства на зеленчукот. Тој им советува на своите пациенти секојдневно да консумираат магдонос и да му обезбедат здравје на целото тело.

Тој доктор тврди дека магдоносот е еден од најдобрите природни лекови за болести на бубрези. Дури и да немате медицински проблеми и понатаму може да го додадете во исхраната и да го користите за слабеење.

Најдобриот начин за тоа е да направите чај од магдонос и да го пиете во текот на денот. На овој начин можете да изгубите и до 5 килограми за 2 дена.

Покрај вишокот килограми, со помош на овој чај ќе ги исфрлите и сите отрови од телото.

Рецепт: Ставете 5 лажици сечкан магдонос во 1 литар зовриена вода. Покријте го лонецот и оставете да се вари околу 20 минути, а потоа исцедете ја течноста.

Чајот можете да го пиете и со сечкан магдонос.

Овој чај ги лекува сите видови бубрежни проблеми. Ги отстранува бактериите, насобраната течност и сите токсични материи од телото и тоа преку урината.

Секој ден пијте од 2 до 3 шолји од овој чај, но не повеќе од еден литар дневно.