Новиот јужноафрикански сој омикрон продира во се повеќе земји

Новата јужноафриканска верзија на коронавирусот продира во се повеќе земји. Според Светската здравствена организација, Омикрон е изложен на ризик од инфекција дури и со КОВИД-19. СЗО препорача да не се…

Новата јужноафриканска верзија на коронавирусот продира во се повеќе земји. Според Светската здравствена организација, Омикрон е изложен на ризик од инфекција дури и со КОВИД-19. СЗО препорача да не се воведуваат избрзани забрани и повика на научен пристап заснован на ризик. Сепак, голем број земји го забранија патувањето од Јужна Африка и нејзините соседи поради страв од новата опција.

Тринаесет патници кои пристигнаа во Амстердам од Јужна Африка беа позитивни на тестот за Омикрон. Вкупно 61 лице од двете области биле позитивни на коронавирус. Исто така на аеродромот, полицијата приведе брачен пар кој побегна од хотел во карантин со КОВИД-19. Двајцата биле фатени во авион непосредно пред полетувањето за Шпанија.

Холандија ги заостри мерките во петокот поради новата опција, а Јапонија ги затвори своите граници за странци. Мерката во моментов се презема три недели. Јужноафриканскиот претседател ги осуди забраните за патување во неговата земја и повика тие веднаш да бидат укинати.


Related Articles