Доколку сакате да го сочувате здравјето на срцето – јадете кајсии. Тие содржат 10 пати повеќе магнезиум од останатите овошја. Кајсијата е одличен избор за меѓуоброк ако ве мачат, болни коски, сува кожа или само сте на диета.

  • Извор на витамин А

Кајсиите се преполни со овој витамин познато и како ретинол. Освен што го чува здравјето на очите, помага и во оддржување на имунолошкиот систем и така го чува здравјето на кожата.

  • Полни се со влакна

Без разлика дали ги јадете суви или свежи, одличен извор на влакна се. Ретинолот од кајсиите се топи во мастите и брзо се разградува во организмот а важните нутриенти лесно се апсорбираат. Влакната ги разградуваат масните киселини и така се грижат за здравјето.

  • Преполни се со антиоксиданси

Кајсиите се совршен извор на антиоксиданси, а ако ги јадете секојдневно, ќе се решите од токсините собрани во текот на денот.

  • Го чуваат здравјето на кожата

Комбинацијата на витаминот Ц, А и фитонутриентите од кајсиите гарантира совршена здрава кожа. Дали знаете дека антиоксидансите од ова овошје го успорува процесот на стареење. Ако здравјето не е доволна причина за уживање во кајсиите, можеби лепотата е.

  • Помага при слабеење

Диетните влакна од ова овошје го подобруваат дигестивниот систем и така предизвикуваат побрза работа на метаболизмот. Ако сте на диета, касијата е одличен избор за меѓуоброк, ве остава сити, а нема многу калории.

  • Ги засилува коските

Калциумот е потребен за коските да се развијат и останат здрави, а кајсијата го содржи во големи количини. Добро е да се знае дека без доволно калиум, калциумот не се апсорбира добро во организмот, а добрата вест е што кајсииите го имаат во големи количини.