Сурутката е производ кој настанува при производство на сирење и јогурт и во неа остануваат најдобрите и највредните состојки на млекото: витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери кои се вистинска храна за мозокот.

Со цел да го извлечете најдоброто од овој напиток, експертите советуваат да консумирате максимум половина до еден литар сурутка дневно.

  • Еве кои се предностите на овој природен напиток:

Помага при слабеење – 100 милилитри сурутка има само 26 калории, а содржи висок процент на протеини кои ќе ви дадат чувство на ситост.

Ги ублажува болестите на црниот дроб – овој скромен напиток содржи бета-лактоголубин кој го снабдува организмот со аминокиселината BCAA која пак помага во ублажување на болестите на црниот дроб.

Ги зајакнува мускулите – сурутката, посебно онаа во прав помага во изградба на мускулна маса и ги закрепнува мускулите по физичкиот напор.

Ги регулира зголемените масти во крвта – сурутката им се препорачува на лицата кои имаат зголемени маснотии во крвта. По само неколку седмици редовна консумација ќе забележите неверојатни ефекти.

Го подобрува расположението и го намалува уморот – сурутката поттикнува лачење на серотонин (хормон на среќа) и со тоа го намалува стресот и хроничниот умор.