Норвежаните живеат подолго токму поради овој напиток, открива тамошниот познат лекар, Паво Ариола.

Доказ дека оваа напивка е моќна и го продолжува животот е Томас Пар од Норвешка, кој верувале или не живеел 152 години. Тој живеел на село и секој ден го започнувал вака.

Имено, тој пиел сурутка секој ден. Оваа намирница е особено здрава поради сличноста со мајчиното млеко. Има 93% вода и 10 отсто белковини.

Има калиум, калциум, магнезиум, фосфор, цинк, бакар, витамини, вредни ензими и аминокиселини. Има само 26 калории, и освен што е здрава, погодна е и за слабеење.

Го зајакнува имунитетот, помага за превенција на тешки болести, помага за хронични воспаленија, проблеми со штитна жлезда, склероза и паркинсова болест.

Можете да ја направите сами од домашно млеко, а најдобра е козјата, иако не заостанува и кравјата. Во просек од 10 литри млеко се добива литар сурутка.

Може да се пие три пати на ден.