Доколку сте љубители на паштетата и намазите, најдобро е да направите домашна паштета. Поздрава и повкусна е од купената во продавница, а во неа можете да уживате без грижа на совест.

Состојки:

1 голема тиквичка
2 моркови
1 голема главица кромид
3-4 чешниња лук
250-300 гр рендано сирење
5 јајца, половина шолја гриз
3/4 шолја презла

зачини: 2 лажички сол и бибер, слатка чадена пиперка, 1 лажичка риган, 1 ниво лажичка лута пиперка