Погледнете која скопска опшитина има најмногу заразени со Ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани пациенти во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13 458, бројката на оздравени пациенти е 10 052, а на починати е 563. Во моментов…

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани пациенти во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13 458, бројката на оздравени пациенти е 10 052, а на починати е 563. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2 843.

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани вкупно 159 заразени со коронавирус.

Во главниот град се уште е највисока бројката на активни случаи на вирусот, односно 829. По завршените епидемиолошки анкети денешната прераспределбата на активни случаи по општини во Скопје изгледа вака:

 • Чаир – 114
 • Гази Баба – 100
 • Аеродром – 99
 • Карпош – 92
 • Центар – 81
 • Кисела Вода – 84
 • Ѓорче Петров – 63
 • Бутел – 61
 • Шуто Оризари – 36
 • Студеничани – 19
 • Сарај – 20
 • Арачиново – 15
 • Илинден – 12
 • Сопиште – 9
 • Чучер Сандево – 6
 • Петровец – 8
 • Зелениково – 4
 • Странец – 4
 • Нераспределен – 2

Related Articles