Доколку спаѓате во оние луѓе кои страдаат од воспалени на крајниците и болки во грлото, имаме добра вест за вас.

Дури и ако сте ги пробале сите лекови и ниту еден не одговорил соодветно, постои народен лек кој ги лекува овие болки за само четири часа.

Рецепт за болки во грлото:

Состојки:

80гр мелени семки од ким

200мл вода

1 лажица коњак

Упатство:

Семките од ким ставете ги во сад. Полиете ги со 200мл вода. Садот ставете го на шпорет и откако ќе почне водата да врие, варете уште 15 минути.

Треба да добиете густа смеса која изгледа како талог од кафе. Исцедете ја смесата и додадете 50мл вода па варете уште 2-3 минути. Извадете го садот од оган и додадете 1 лажица коњак.

Начин на употреба:

Конзумирајте една лажица од овој лек на секои половина час. Болката постепено ќе се намалува, а по четири часа ќе се чувствувате прилично добро.