На 25.04.2020 година во 15,05 часот дежурен лекар од Медицински Центар  Кичево пријавил  во Полициска станица  Кичево  дека на регионалниот пат Кичево-Демир Хисар, во близина на с. Беласица, се наоѓа безживотно машко тело паднат од велосипед.

На посоченото место  починат бил пронајден    В.Ѓ. (52) од Кичево.

Од страна на доктор од Итна медицинска помош констатирана  е смрт без траги на насилство. Увид на лице место извршила увидна екипа на ПС-Кичево, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.