Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози од по 2 000 евра против вкупно 43 лица за непочитување на полицискиот час.

– Сите обвинети не постапиле согласно Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Македонија, па за време на полицискиот час биле затекнати како без дозвола се движат на различни локации, стои во соопштение на ОЈО.

Обвинителството му предложи на Основниот кривичен суд Скопје за секој од обвинетите да изрече парична казна од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.​

Сите се товарат за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик“.