Научно е докажано дека купките носат многу здравствени придобивки за нашето тело. Тие се одличен начин за подобрување на здравјето на срцето, го олеснуваат респираторниот процес, ја ублажуваат болката во мускулите, ги балансираат хормоните и многу други работи.

Кога се комбинираат со одредени природни состојки, купките стануваат уште полековити, а еве кои 12 состојки се совршен избор за вашата следна купка:

1. Лаванда

Лавандата додадена во вашата купка, ќе ја олесни вашата физичка и емоционална состојба. Помага при изгореници, мигрена, несоница, проблеми со кожата, акни, каснувања од бубачки, егзема, синузитис, стрес и многу повеќе.

Маслото од лаванда работи како природен антидепресив и аналгетик. Исто така, помага при кашлање и настинка бидејќи го олеснува процесот на дишење.

Количество: 6-8 капки есенцијално масло од лаванда

2. Чај

Чаевите имаат одлични антиоксидантни и антимикробни квалитети. Додавањето кесички со чај во вашата купка ќе ви помогне кожата побрзо да ги апсорбира корисни хранливи материи од чајот отколку да истиот да го консумирате.

Чајните купки придонесуваат за ефективно зајакнување на имунитетот на организмот. Тие ја прочистуваат кожата, го одложуваат стареењето на клетките на кожата, го промовираат заздравувањето на раните и раните, ја подобруваат псоријазата и помагаат во лекувањето и спречувањето на акните.

Количество: 6 кесички чај

3. Овесна каша

Купката од овесна каша е одличен начин да се запре чешање на кожата.

Количество: 1 шолја

4. Кокосово масло

Кокосовото масло носи големи придобивки за кожата. Може да го омекне и излекува помалото оштетување на кожата и е природен навлажнувач за состојбата на егзема. Користењето на кокосово масло е одличен начин да се намали користењето креми на егзема со токсични состојки.

Количество: ¼ шолја

5. Рози

Купките од ливчиња од рози може да го зајакнат вашето расположение и да ја обноват кожата. Тие ја хидрираат вашата кожа и ја прават да изгледа посветла и помазна. Мирисот на розите ве тера да се чувствувате опуштено, со што значително ќе го намалите стресот.

Количество: 2-3 чаши

6. Ѓумбир

Ѓумбирот може да ги ублажи симптомите на настинка и грип. Овие видови на купките се исто така одлични за детоксикација на телото, ја смируваат непријатноста во стомакот, ја зголемуваат циркулацијата на крвта и го подобруваат вашиот метаболизам.

Количество: Половина шолја

7. Сода бикарбона

Содата бикарбона е одлична за ослободување на телото од токсини. Купките со сода бикарбона можат да помогнат при габични инфекции, егзема и псоријаза, сипаници и опстипација

Количество: ¼ до 2 шолји

8. Мед

Медот е полн со антиоксидантни, антибактериски, антифунгални и антиинфламаторни својства. Купките со мед одлично ја измазнуваат и навлажнуваат кожата.

Количество: 1 шолја

9. Лимон

Лимонските купки ќе ви помогнат да се справите со мрсната кожа и притоа целосно ќе ве освежат. Лимоните ги елиминираат лошите мириси, тие се антисептички и имаат дезодорирачки ефект.

Ја прават вашата кожа да изгледа помлада бидејќи тие исто така помагаат да се ослободите од брчките.

Количество: 3-4 парчиња лимон

10. Млеко

Млечните купки можат да излекуваат многу состојби на кожата. Овој вид купк ќе помогне во справувањето со сувата кожа, бидејќи содржи млечна киселина која работи како ексфолијатор. Протеините, аминокиселините, мастите и витамини А и Д кои се наоѓаат во млекото може да ви помогнат да ја намалите болката на кожата што е изгорена од сончање.

Количество: 1-2 чаши

11. Маслиново масло

Екстра девственото маслиново масло има бројни лековити својства кои можат да го зајакнат вашето здравје. Купката со маслиново масло брзо ќе ја омекне кожата, правејќи ја мазна и блескава.

Количество: 1 шолја

12. Кафе

Зрната кафе содржат многу антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Кафето совршено ја хидратира кожата и го решава проблемот со нејзината сувост.

Количество: 4 шолји еспресо кафе