Добриот и мирен сон е многу важен за менталното здравје. Но, поради стресното секојдневие многумина имаат потешкотии во спиењето, поради што им е потребна помош, пишува Healthtipsworld.

Зошто тука се добри бананата и циметот?

Бананата е висококвалитетна против несоница и богата е со аминокиселини кои го подигнуваат нивото на серотонин, кој ја помага регулацијата на сонот.

Го поправа расположението и апетитот. Богата е со калиум, железо, калциум, минерали кои помагаат кај спиењето.

Циметот е богат со есенцијални масла како еугенол, фенилпропаноид кој е одговорен за неговиот слаткаст вкус.

Ова е совршена состојка која ги поправа циркулацијата и варењето пред спиење.

Состојки: 1 банана, половина лажичка цимет, литар вода

Начин на подготовка:

Зовријте ја водата, исечете ја бананата и додајте ја во водата. Гответе 10 минути, процедете во шолја и додајте цимет.

Уживајте во пријатниот сон.