Чајот од дуња е вкусен и здрав и помага за многу болести.Помага за воспаленија на желудникот, цревата и слузокожата, како и за запирање дијареа.

Се ставаат два листа дуња во 1 децилитар зовриена вода, отстојуваат 10 минути, па потоа се пие смесата.

Дуњата всушност е витаминска бомба која се користи од античко време е позната во народната медицина која се користи првенствено како лек агент и да се ослободи абдоминалната непријатност.

Ова вкусно овошје, со потекло од југозападна Азија, се состои од билки, лисја и семиња, особено корисни како сок и овошен сируп.

Плодот на дуњата е богат со витамини и минерали. Таа содржи витамин Ц во големи количини, потоа витамини Б1, и Б2.