Променливи температури

Сувиот и ладен воздух негативно влијае на кожата, иритирајќи ја. Во некои случаи, дури може да се развие ладна уртикарија, која главно има хроничен тек. Болеста може да биде и наследна и стекната. Стандардните антихистамински третмани може да не го обезбедат посакуваното олеснување, затоа обидете се да го намалите контактот со студот за да ги ублажите симптомите. За да го намалите времето поминато на улица, заштитете ја кожата колку што е можно повеќе, покријте ги отворените делови од телото со облека, ставете капа, покријте го носот и устата со марама пред да излезете надвор. Покрај холинергичната уртикарија, телото реагира и на пот. Избегнувајте прегревање, облечете се според временските услови и носете памучна долна облека во случај на интензивен физички напор.

Стрес

Во зимскиот период, често работиме повеќе и помалку се релаксираме. Високата изложеност на стрес може исто така да предизвика и влошувања на уртикарија, атопичен дерматитис или бронхијална астма. Во студената сезона, особено е важно да внимавате на режимот на денот, обидете да се опуштите, да спиете ноќе и да добиете позитивни емоции. Подеднакво е важно да се јаде рационално, земајќи доволно витамини и минерали, бидејќи недостаток на железо, витамин Б12 и фолна киселина може да влијае на развојот на уртикарија. Недостигот на витамин Д, А и Е исто така може да ја влоши состојбата на кожата и негативно да влијае на текот на алергиските заболувања на кожата.

Волна

Во зима носиме облека од волна и крзно. Кај некои луѓе, особено кај оние кои се алергични на животни, може да се појават реакции на материјали од кои се изработува облеката. Понекогаш симптомите предизвикуваат хемиски соединенија (формалдехид, бои) кои ги користат производителите. Во овој случај, неопходно е да се смени облеката од материјали кои предизвикуваат алергиска реакција на хипоалергени.

Прашина

Алергијата на прав е целогодишна болест. Се манифестира главно со реакции на дишните патишта (алергиски ринитис, бронхијална астма). Во зима, алергијата лесно се меша со акутна респираторна болест, бидејќи влошувањето често се совпаѓа со почетокот на зимата. Во овој момент нашите куќи се суви и топли, што создава одлични услови за грини во куќната прашина. Нивните омилени места за живеење се теписите, постелнините, завесите, меките играчки, постелнината, душеците, софите и фотелјите. За борба против овој вид алергија нема доволно лекови пропишани од алерголог, неопходно е постојано да се одржува хипоалергенски живот во домот. Ова не е само влажно чистење еднаш неделно, туку и отстранување на теписи, завеси и отворени полици за книги. Перниците и ќебињата треба да бидат синтетички. Во станот се потребни навлажнувачи и прочистувачи на воздухот.

Уртикарија може да се појави поради заразни болести, изложеност на ниски температури или прегревање. Прогнозата на уртикарија предизвикана од вирусни инфекции е генерално поволна. Закрепнувањето се случува во рок од неколку недели. Антихистаминиците добро помагаат.