Во нашите црева се наталожуваат многу отрови со самата конзумација на различни намирници, па така од време на време тие треба да се исчистат.

Затоа е потребно да се храните здраво, а овој природен лек исто така може да ви помогне. Тој е многу ефикасен и можете самите да го направите.

Потребно би е:

– 5 шолји зовриена вода

– 100 грама суви сливи

– 100 грама урми

Подготовка:

Во зовриената вода ставете ги сливите и урмите. Оставете да отстои смесата 15 минути, а потоа извадете ги и оставете да се олади.

По една лажичка од смесата земајте наутро на празен желудник. На тој начин ќе ви се исчисти цревниот тракт од сите токсини, а помага и при проблеми со запек.