Доколку често страдате од главоболки, знаете колку тешко и проблематично може да биде тоа.

Денес можеби постојат лекови што ќе ви ја намалат болката, но сето ова е само привремено. За среќа, можете да направите и нешто друго во врска со вашите главоболки.

Додека некои видови храна можат да предизвикаат главоболка, постојат и оние кои можат да ја намалат.

За да се ослободите, или барем да ја намалите главоболката, променете ја вашата исхрана и додадете ги овие 8 намирници во вашето мени.

Авокадо

Ако ви треба уште една причина да јадете авокадо, еве ја. Авокадото е богато со антиоксиданти и не само што ќе ја намали главоболката, туку со редовно консумирање, може и да ја спречи.

Смокви

Смоквите можат да ви помогнат многу со вашите главоболки. Според експертите, ова овошје е полно со калиум, кој пак ги намалува воспаленијата и ги спречува главоболките.

Лосос

Оваа риба е богата со омега 3 масни киселина и витамин Б2.

Лососот ги намалува воспаленијата и е одличен во борбата против главоболката.

Сладок компир

Слаткиот компир е богат со витамини Ц и Б1 и калиум. Овој зеленчук ќе ја намали главоболката, но и ќе ви помогне да се релаксирате.

Лубеница и моркови

Кога имате мигрена, од помош е да се напиете вода. Па, консумирањето храна како лубеница, моркови, краставица и слично ќе ја намали главоболката.

Дехидратацијата е најчестата причина за главоболка, па не заборавајте да пиете вода.

Киноа

Покрај бројните здравствени придобивки, киноата е и одличен сојузник во борбата против главоболките. Киноата е богата со магнезиум и железо и е можеби најдобриот продукт што помага при главоболки.

Јогурт

Според некои истражувања, состојката рибофлавин е најефективна против главоболките, а јогуртот ја има во изобилство.

Лимонов сок

Поради големото количество витамин Ц, лимоновиот сок има многу здравствени придобивки. Кога имате силна главоболка, измешајте малку лимонов сок со вода, додајте 2 лажици сол и испијте го пијалакот.

Оваа смеса ќе го намали воспалението и ќе направи да се чувствувате подобро.

Бонус: Паста од цимет

Можете да си направите и природен лек за главоболка, а потребни ви се само цимет и вода.

Измелете две стапчиња цимет, а потоа додајте малку вода и направете паста.

Нанесете ја пастата на слепоочниците и челото секогаш кога ќе почувствувате главоболка.

Отстранете ја смесата после 25-30 минути.