Министерството за здравство на Грција, утрово го потврди 10-от случај на коронавирус во земјата, а станува збор за Гркинка, по близок контакт со лицето кај кое вчера беше потврден Ковид-19, член на туристичката група што патувала во Израел и Египет, јави дописничката на МИА од Атина.

Жената е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана во болницата во грчкиот град Патра.