Граѓаните за овие година и половина дена се сведоци како владата на Заев и СДСМ се расфрлаат со народни пари. Владата одвојуваше пари за пијалоци, апетисани, цвеќиња сега и за лубриканти.

На страницата на Бирото за јавни набавки осамна објава дека со државни пари ќе се набавуваат 20.000 шишиња со лубрикант за здружението на граѓани Еднаквост за геј и лезбејки-ЕГАЛ Скопје.

Додека ова се случува децата по социјалните мрежи молат за лек. Пример за тоа е 14-годишниот Кристијан Андреев тој е момче кое боледува од тежок облик на аутизам и епилепсија. Закажани се три сесии – операции на матични клетки во Истанбул, Турција кои ќе чинат 38.600 евра.

Kristijan Andreev e dete na 14 g vozrast koj boleduva od mnogu tezok oblik na AUTIZAM I EPILEPSIJA !! Zakazani se 3 sesii- operacii na maticni kletki vo Istambul-Turcija koi ke cinat 38.600 evra !!Za negovite roditeli sumata e pregolema zatoa Ve zamoluvame site koj kolku moze da donira da mu pomogneme na Kristijan da bide podobar i da i ja ispolnime zelbata na malata Jovana da moze nejziniot batko za prv pat da odi na nejziniot rodenden,da ne ja grebe,shtipe i da ne ja kube…So vashata humanost i doniranje ke ja ispolnite zelbata i ke zavrshi stravot na malata Jovana,a so toa ke obezbedime sreka za celoto semejstvo !! Da ja pokazeme humanosta so toa shto ke zavrtite na broevite 070-143-161 za korisnici na T-mobile i 143-463 za korisnici na Vip ili ke uplatite na ziro smetkite 210-7000006478-05 za Makedonija i IBAN CODE MK 07210501699259629 SWIFT TUTNMK22 NLB BANKA AD SKOPJE !! Mozebi za nekogo premalku,no za malata Jovana i za Kristijan mnogu sreka,mir i nadez na celo semejstvo ! Blagodarnost od celoto semejstvo Andreevi posebno od sestrickata Jovana !!

Gepostet von Vesna Dojcinova Andreeva am Montag, 8. Oktober 2018

Родителите на ова момче молат за помош, а неговата сестра Јована преку видео-порака се обрати кон хуманите луѓе да донираат за нејзиниот брат да биде присутен на нејзиниот роденден.