Пред 5.000 години, тибетски монах открил и запишал рецепт за домашна подготовка, која се зема еднаш годишно и обезбедува добро здравје во наредните 365 дена. Многу експерти го проучуваа и дојдоа до заклучок дека ова е навистина моќен лек во лекувањето и превенцијата.

Главната состојка е лук – една од најздравите намирници кои постојат. Лукот помага при висок и низок притисок, зголемен холестерол, срцев удар, слаба циркулација и коронарна срцева болест. Научно е докажано дека, алицинот, активна состојка од лукот, може да има влијание врз ензимот и да го намали високиот крвен притисок. Исто така, лукот има способност да ги релаксира крвните садови и да го спречи производството на ангиотензин, пептиден хормон кој влијае на појавата на хроничната хипертензија.

Состојки: 200 мл 95% алкохол или рум (ако користите алкохол, земете го оној што не содржи метанол или бензалкониум хлорид) и 350 г лук.

Подготовка: Излупете го лукот, згмечете го со вилушка и ставете алкохол. Ставете ја смесата во стерилизирано стаклено шише и оставете го да стои 10 дена. После тоа, исцедете ја течноста од шишето и истурете ја назад во шишето. Чувајте го во фрижидер.

Употреба: Во чаша вода додадете само една капка смеса и пијте пред појадокот или ручекот. Во вечерните часови пред спиење, додајте 2-3 капки во чаша вода, испијте и легнете.