Намирниците кои многу влијаат на создавањето целулит се рафинираниот шеќер, газираните пијалоци и производите од бело брашно. Освен тоа и слабото конзумирање вода придонесува за тоа.

Ова е идеалната исхрана за намалување на целулитот.

1 Ден

Чаша млака вода со половина лимон

Појадок : Каша од зоб+ цимет+ 1 лажица чиа семе

Ужина: 10 бадеми

Ручек : 130 гр. месо + 40 гр. интегрален ориз+200 гр. варен зеленчук по избор+1 лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр. јагоди

Вечера: 80 гр туна+ салата од зелен зеленчук (спанаќ, рукола, кељ, марула) + 2 лажици маслиново масло

2 Ден

Чаша млака вода со половина лимон

Појадок : 2 варени јајца+интегрален тост+1 чајна лажица немасен намаз од сирење

Ужина: Протеинска плочка

Ручек: Вариво од зеленчук

Ужина: 100 гр јаболки

Вечера: 150 гр. ослич+ 250 гр. варен зеленчук + 1 лажица маслиново масло

3 Ден

Појадок: каша од зоб+ 1 лажица чиа семе+ 1 шака боровинки, капини, малини или јагоди

Ужина: 20 гр. бадеми

Ручек : 150 гр. пилешко+ салата+ 1 лажица маслиново масло

Ужина: 1 грејпфрут

Вечера: 150 гр. пилешко + 200 гр. варена брокула + 1 лажица маслиново масло

4 Ден

Чаша млака вода со половина лимон

Појадок: Омлет од 2 јајца+ 50 гр. авокадо

Ужина: 20 гр. лешници

Ручек : 200 гр. лосос+ порција блитва со млад компир+1 лажица маслиново масло

Ужина: 150 гр. јогурт

Вечера: посно сирење (200 гр.)+ 50 гр. јагоди

5 Ден

Чаша млака вода со половина лимон

Појадок : Смути (70 гр. авокадо+ 3 дл бадемово млеко+ 5 листа спанаќ+ 1 лажица цимет)

Ужина: 20 гр. лешници или бадеми

Ручек: 200 гр. туна+ млад компир+ 1 лажица маслиново

Ужина: Интегрален крекер+ 1 лажица путер од кикирики

Вечера: 130 гр. пилешко+ свеж зеленчук по желба+ 1 лажица маслиново масло