Многу домаќинки не знаат за корисните и здравите сосотјки кои ги поседуваат листовите од моркови, кои најчесто завршуваат во отпадоци. Откако ќе го прочитате овој текст оваа намирница ќе стане дел од вашиот секојдневен ручек. Не ги фрлајте листовите од моркови, бидејќи содржат белковини, витамини и минерали. Содржат 6 пати повеќе витамин Ц отколку коренот.

Листовите од морков се одличен извор од калциум и хлорофил, па ја чистат крвта, лимфата, надбубрежната жлезда од токсини. Оваа намирница ги зајакнува коските и мускулите. Го поправа видот.

Листовите од моркови ретко кој ги користи во својата исхрана, а би требало бидејќи го подобруваат видот, ја чистат крвта, лечат бубрези и уште многу.

Големите количини калиум и витамин К го снижуваат крвниот притисок, го нормализираат метаболизмот, штитат од остеопороза и болести на срцето.

Во хомеопатија се користи чај од листови од моркови како диуретик за лечење болести на бубрезите и елиминација на отоците.

Како се користи: Листовите од моркови можете да ги користите во салати, заедно со лук, ѓумбир и бибер. Можете да ги ставате во чорби, да ги пржите со друг зеленчук…