Овој природен лек лесно се подготвува, а сè што ви треба се следниве состојки. Смесата е целосно природна, не може да му наштети на организмот, а посебно влијае на цврстината на коските

 

Се што ви треба:

* 10 лажици ленено семе

* 5 лажици мелен сусам

* неколку семки од тиква

* неколку зкурна пченица

* малку семки од сончоглед

* 3 лажици суво грозје

* 1 килограм ливадски мед

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки во поголем сад со дрвена лажица. Кога добро ќе ги измешате, истурете ја смесата во стаклена тегла.

Примена:

Земајте по една супена лажица од овој лек пред појадок и една пред ручек.