Краставицата потекнува од Индија, а пред 5000 години ја користеле древните народи од падините на Хималаите. Освен што е добар за вашето здравје, овој зеленчук постигнува и топење на килограмите.

Исто така, краставицата содржи мал број калории и има ниска енергетска вредност – и е одличен избор ако сте на диета со контролирање на внесот на калории.

Исто така, дополнително има витамини и минерали кои се наоѓаат во овој зеленчук, а ќе ги нахранат вашите келии, што значи дека ќе имате поголема контрола над гладот. Со самото тоа ќе спречите прејадување и ќе ја намалите желбата за слатки.

Една краставица од 100гр. создржи 16 калории. Тоа е логично, бидејќи овој зеленчук во суштина се состои од вода, а нутриционистите велат дека сокот од краставици може да биде од голема корист во процесот на слабеење. Водата исто така, го забрзува метаболизмот, а конзумацијата на краставицата ќе има исто дејство.

  • Како да ја јадете краставицата?

Не е неопходно да јадете краставица во сиров облик. Пробајте да бидете креативни и додадете свеж и заледен краставица, во своите смути напитоци.

Одлично се вклопува со незасладена кокосова вода и сок од лимета. Можете да додадете лист од нане, што дополнително ќе ве освежи во текот на летните денови.

Уште една опција е краставицата и лимонот да ги ставите во водата, со што ќе добиете одличен напиток за слабеење.

Додека не е препорачлива конзумацијата на краставица, бидејќи има помалку маснотии и протеините кои на телото му се неопходни за нормално функционирање, комбинирање на овој зеленчук со други хранливи вредност може да има одлични ефекти за слабеењето.

Освен тоа, краставицата ќе ви ја исчисти кожата, ќе се бори со заболувањата, ќе ја поттикне работата на дигестивните органи, и ќе му помогне на телото да остане хидрирано и ќе ги заштити вашите келии.