Лубеницата спаѓа во слатките освежувачките плодови богати со шеќери, особено фруктоза и пектином, натриум, калиом, магнезиум, витамин Ц, А, Б1 И Б6. Во исхраната се користи во свежа состојба, но од неа може да се подготват многу сокови, сирупи и слатко, а од семките се вади масло богато со витамин Д.

Но, поради високото ниво на гликемиски индекс, гојазните луѓе не смеат да јадат лубеница во големи количини, а ако не можат да му одолеат на ова слатко искушение, тогаш оброкот со лубеница или наредниот оброк треба да го комбинираат со намирници со низок гликемиски индекс, како што се јаболки, цреши, тиквици, домат, зелен зеленчук, јаткасти плодови, тврдат нутриционистите.