Повеќето жени мислат дека вежбањето во теретана е најдобриот начин да се добие рамен стомак. Сепак, според експертите, тоа не е точно.

Со цел успешно да се врати (или постигне) завидна фигура, прво мора да откриете каков вид на стомак имате. Промените во вашиот ритам на животот или промена на навиките за јадење секогаш влијаат врз телото, создавајќи масни наслаги на одредени делови.

Кога ќе дознаете што ги предизвикало маснотиите во абдоменот, ќе можете да започнете активно да ги отстранувате.

Стомак од стрес

Таквиот стомак, како што подразбира името, се појавува како резултат на стрес. Повеќето од маснотиите се наоѓаат веднаш под градите и околу папокот, а стомакот е тврд на допир.

Ако имате ваков стомак, треба да го елиминирате стресот, да го ограничите консумирањето на кафето и да јадете повеќе храна што содржи магнезиум.

od-stres-bremenost-ili-alkohol-kakov-stomak-imate-i-kako-da-se-oslobodite-od-vishokot-02.jpg

Хормонски стомак

Ако стомакот ви изгледа како перница од двете страни, мек е на допир, а маснотиите се во долниот дел, тоа значи дека имате хормонален стомак. За да се ослободите од вишокот на ваквиот тип на стомак, треба да го ограничите внесот на масната храна и да јадете повеќе авокадо, риба, ореви и јајца.

od-stres-bremenost-ili-alkohol-kakov-stomak-imate-i-kako-da-se-oslobodite-od-vishokot-03.jpg

Стомак од алкохол

Како што подразбира името, овој вид на стомак се јавува кај луѓе кои се склони редовно да консумираат алкохолни пијалоци.

Ако пиете многу пиво или голема количина други алкохолни пијалаци, тоа може да создаде маснотии на стомакот, особено кај мажите.

Ограничите ја консумацијата на алкохолот и јадете повеќе овошје и зеленчук.

od-stres-bremenost-ili-alkohol-kakov-stomak-imate-i-kako-da-se-oslobodite-od-vishokot-04.jpg

Стомак после бременост

Ако имате таков стомак, веројатно сте родиле неодамна. По породувањето не е лесно да се врати линијата, бидејќи имате многу обврски околу бебето, па немате време да се посветувате на себе и да вежбате.

Она што можете да го направите е да додадете риба, ореви, маслинки и друга храна која содржи добри масти во вашето дневно мени.

od-stres-bremenost-ili-alkohol-kakov-stomak-imate-i-kako-da-se-oslobodite-od-vishokot-05.jpg