Исушете ја кората на сонце, потоа исечкајте ја. Чајот се прави со ставање лажица сечкана кора во 200 мл вода и варење додека количината на вода не се преполови. За време на топлите денови, пијте по неколку чаши од овој пијалак секој ден, бидејќи ќе ја ублажите главоболката.

Истражувањата покажаа дека пиењето чаша сок од краставица секој ден може да ја подобри меморијата, да ги зајакне корените на косата и да спречи лупење на ноктите.

Исечете свежа краставица, додадете малку шеќер и исцедете или измешајте во соковник. Пијте го сокот наутро и на тој начин исчистете го желудникот и цревата. Ако сакате, можете да додадете малку мед за да биде повкусно. Свежиот сок од краставица има многу калиум и содржи фосфор, натриум и калциум.

Тоа е едно од најдобрите средства за исфрлање на течности од телото, но и за подмачкување на кожата. Го нормализира високиот и нискиот крвен притисок, лечи кожни болести, па дури и ако го измешате со сок од морков, добивате антиревматски агенс.