Поборниците на традиционалната индиска ајурведска медицина третираат многу болести со „лекот” што го нарекуваат „ушнодаку“ што значи топла вода. Да, добро разбирате – тие уверуваат дека зовриената вода има посебни лековити својства!

Процесот на зовривање на водата е поделен во 3 фази:

Кога водата почнува да врие меурчињата започнуваат да се подигаат од дното на тенџерето, искачувајќи се нагоре по sидовите од садот. Нивниот број се зголемува со текот за вриењето и се појавуваат и поголеми меури, водата станува заматена и се создава пена на површината.

Во последната фаза на вриењето, водата е прочистена од бактерии и вируси, а со подолго вриење се уништуваат и фенолите, нитратите, пестицидите, хербицидите и тешките метали.

Се верува дека со продолжена вода што врие станува повеќе алкална и му помага на телото да се ослободи од киселоста. Овој вид на вода се користи во Ајурведата за проблеми со метаболизмот, настинки, главоболки, како и проблеми со стомакот.

Го чисти организмот од токсините, го нормализира нивото на хидратација и го користат источните лекари за лекување на астма, гихт, проблеми со женскиот репродуктивен систем, дебелина и мигрена.

Еве ја точната постапка за провривање на водата:

  1. Ставете вода во сад од не’рѓосувачки челик и доведете ја до точка на вриење (температурата треба да достигне 100 ᵒС).
  2. Кога количината на вода количински ќе се намали за половина, меурчињата од површината исчезнуваат, а вашата прочистена вода е подготвена.

Во зависност од сезоната, испарувањето треба да биде различно – во лето и есен треба да испари 3/4 од почетната количина, а во зима и пролет и половина од количината е доволна. Исто така, водата треба да се излади на собна температура. Може да биде и потопла ако сакате побрзо да ја пиете.

Забелешка: Лековитите ефекти на оваа вода траат до 12 часа по подготовката. Потоа, треба да се свари нова вода. Изладената вода не треба да се загрева повторно.

Можете да додадете и зачински билки во ваквата вода за да го подобрите неговиот лековит ефект:

  • Бибер, сушен ѓумбир и рицинус за заштита или третман на настинка, течење на носот и олеснување на симптомите на астма;
  • Црна хималајска сол и бибер за третман на намален апетит, подуеност и болки во стомакот;
  • Трифала (состојка сочинета од 3 билки) – за третман на запек (пијте зовриена вода со оваа состојка на празен стомак наутро или пред спиење);
  • Трифала и мед – против дебелеење;
  • Трикаку (друга ајурведска состојка) и лук – за проблеми со срцето и крвните садови;
  • Коријандер – за уринарни проблеми.