Диетата на база на маслинки е прилично ригорозна и трае само 3-5 дена. За ова кратко време може да загубите до 5 килограми. Маслинките се многу здрави, богати се со влакна, аминокиселини, калциум, цинк, бакар, фосфор, селен и железо, витамините – B, C, E и R. Зелените маслинки во 100 гр содржат 145 калории, 3,8 гр јаглехидрати, 15,3 гр масти и протеини 1 гр.

На”празен стомак“ изедете 10 маслинки и земете лажица маслиново масло. Појадокот и ручекот треба да се состојат од салата која е составена од свеж зеленчук и зачинета со маслиново масло. За вечера јадете само маслинки(зелени или црни).

Што се однесува до пијалаците можете да консумирате само негазирана вода.