Чај што лечи многу болести а можете да го подготвите само од пет состојки. Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикацијата на организмот, делува против воспалителните процеси и го забавува процесот на стареење. Куркумата има позитивен ефект кај деменцијата и карциномот.

Во овој чај се додава и кардамом, зачин кој потекнува од Блискиот Исток, а неговите лековите својства се надалеку познати. Тој се користи во народната медицина за лекување на воспаленија на грлото и белите дробови, како лек за дигестивните нарушувања, но и како лек за камења во бубрезите и жолчката.

Со овој чај се лекуваат мачнините и другите стомачни потешкотии.

Ова се само некои од потенцијалните бенефити кои ги носи овој чај, а се верува и дека може да се користи и за лекување на дури 50 различни здравствени проблеми. 

Еве како можете да го направите овој неверојатен и природен напиток.

Потребни состојки:

половина лажица ѓумбир

половина лажица цимет

1/6 лажица куркума

прстофат кардамон

500 мл вода

1 лажица мед

Подготовка: 

Во 500 милилитри зовриена вода додадете ѓумбир и цимет. Потоа додадете ги и куркумата и кардамомот и добро измешајте. Оставете да врие 5 до 10 минути,

Оставете го чајот да се олади 10 минути, а потоа процедете го и засладете го со мед.